Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Ciekawostki muzyczne w filmie Shrek

28 grudnia 2022 shrek muzyka


W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszył się film Shrek muzyka jest naprawdę dopracowana. Jest to animowany film DreamWorks z 2001 roku w reżyserii Vicky Jenson oraz Andrew Adamsona. Fabuła opowiada o zielonym ogrze, który ma dobrą i szlachetną duszę, ale żyje samotnie i bez przyjaciół. Z czasem nawiązuje znajomość z księżniczką Fioną, w której zakochuje się bez pamięci. W tym artykule przedstawimy ciekawostki muzyczne i opowiemy trochę o ścieżce dźwiękowej.

Ścieżka dźwiękowa do Shreka

Aktorzy, którzy podkładają głos to: Cameron Diaz jako Fiona, Eddie Murphy jako Osioł oraz Mike Myers jako Shrek. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 15 maja 2001 roku wydana została ścieżka dźwiękowa do filmy. Zawiera ona znane i melancholijne piosenki jak Alleluja Rufusa Wainwrighta oraz słynne i przytłaczające I’m a Believer Smash Mouth. To właśnie dzięki piosenkom Shreka film stał się popularny na początku lat 2000. W tworzeniu ścieżki dźwiękowej wzięli udział najlepsi kompozytorzy z całego świata. Możliwe, że gdyby nie tak dobre piosenki, to sama produkcja filmowa nie odniosłaby tak dużego sukcesu. Bardzo popularnym utworem jest All Star, za który odpowiada Smash Mouth. Na początku piosenka została wstawiona w firmie jako „zastępcza” i czekająca na wymianę. Później jednak przypadła wszystkim do gustu i stała się oficjalna. Specjalnie pod frazę „myślałem, że miłość jest prawdziwa tylko w bajkach” został wybrany utwór „Jestem wierzący”, czyli jedna z głównych piosenek ścieżki dźwiękowej.

Autorzy muzyki

Autorzy muzyki Shreka szukali wyjątkowo smutnej piosenki, która mogłaby towarzyszyć rozstaniu Fiony oraz Shreka. Wybór oczywiście padł na Alleluja, czyli piosenką wykonaną z tej okazji przez Kanadyjczyka Rufusa Wainwrighta w hołdzie dla znanego artysty Jeffa Buckleya. Nie ulega wątpliwości, że wielki sukces odniosła także ścieżka dźwiękowa Shrek 2. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zajęła 200 miejsce na prestiżowej liście Billboard XNUMX. Z pewnością każdy fan Shreka ma swoją ulubioną piosenkę, której słucha codziennie. Fabuła filmu jest przystępna dla młodych widzów. Shrek jest uroczym i nieposkromionym ogrem, który wyrusza w misję uwolnienia pięknej księżniczki. Warto wspomnieć, że towarzyszy mu gadatliwy, ale jednocześnie przyjazny osioł. Początek historii Shreka znają chyba wszyscy. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że bohater filmu jest adaptacją ilustrowanej książki o tym samym tytule. Trzeba także dodać, że autorem książki jest William Steig. Shrek doczekał się również krótkometrażowych edycji specjalnych oraz pełnometrażowych kontynuacji. Należy przyznać rację, że w świecie magicznych istot przygotowano również musical „Shrek the Musical”. Pod względem fabularnym widowisko oparte jest na książce Steiga oraz dwóch pierwszych częściach serii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że musical można obejrzeć na Netflixie. Jeanine Tesori jest autorką muzyki w spektaklu, natomiast David Lindsay-Abaire odpowiada za słowa piosenek. W grudniu 2008 roku odbyła się głośna premiera spektaklu na Broadwayu.

Rola muzyki w filmie i telewizji

Redakcja szyjidajszycinnym.pl

Jesteśmy zespołem osób o różnorodnych zainteresowaniach. Doradzamy w kwestiach związanych z rozwojem osobistym i lifestyle. Dzielimy się też wieloma treściami dotyczącymi naszych hobby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak muzyka wpływa na nastrój i emocje
Jak tworzyć skuteczne listy odtwarzania muzyki
Różnice między nagraniami studyjnymi a koncertowymi

Jesteś zainteresowany reklamą?

Różnice między nagraniami studyjnymi a koncertowymi