Recykling jeansów – 13 tutoriali DIY w duchu Zero Waste


DIY tutoriale / środa, 26 czerwca, 2019

Uwielbiam jeans! Ten materiał daje tyle możliwości – wytrzymały, o gęstym splocie i całej gamie odcieni niebieskiego. Sprawdza się w wielu projektach DIY, nie od dziś internet pełny jest pomysłów na przeróbki jeansowych ubrań. Codziennością są też torby i nerki uszyte ze spodni, z charakterystycznymi kieszeniami na froncie. Postanowiłam jednak pójść dalej i znaleźć dla Was i dla siebie kilkanaście pomysłów, które (przynajmniej w mojej skromnej ocenie) są naprawdę oryginalne. Mam nadzieję, że przekonam Was, że recykling jeansów to świetny pomysł!

 1. Jeansowy piórnik, czyli rozwiązanie problemu długopisów i ołówków grających w chowanego w wielkiej torbie. Prosty i czytelny tutorial, idealny na zużycie niewielkich kawałków jeansu.
 2. Torebka śniadaniówka – co prawda nie wiem, jak z praktycznością, bo osobiście preferuję jednak pojemniki, ale pomysł jest po prostu ładny. 
 3. Jeansowy obraz – pomysł nowatorski! Zamiast jeansu można wykorzystać również inną tkaninę, ale w tym przypadku jeans wygrywa głębokim odcieniem granatu.

  All You Need Is Love

 4. Pokrowiec na aparat – genialne w swej prostocie. Po co kupować drogie pokrowce, jeśli można uszyć? Warto jednak zastosować jeszcze dodatkową warstwę ochronną (np. cienką gąbkę tapicerską lub owatę), aby złagodzić ewentualne uderzenia.

  Make a Camera Cozy

 5. Narzuta / koc – od tego zaczęła się moja przygoda z jeansem! Recykling jeansów najlepiej w rozmiarze XXXXL. Bardzo podobną narzutę uszyłam na nasze duże łóżko (z czystej oczywiście oszczędności, intensywnie spłacaliśmy pierwsze mieszkanie) – całość kosztowała jakieś 20 złotych.

  The easiest way to sew a gorgeous denim quilt

 6. Koszyk na owoce – tego jeszcze nie próbowałam. Trochę rażą mnie surowe brzegi jeansu, ale pomysł wydaje się być na tyle praktyczny, że chyba spróbuję w najbliższym czasie 🙂

  DIY recycled denim basket

 7. Wieloryby – recykling jeansów dla dzieci. Co prawda bez wykroju, ale moja przyjaciółka kiedyś uszyła wieloryba Stefana, posiłkując się właśnie tym wpisem. No słodkie są przecież!
 8. Buty – coś to totalnie rozłożyło mnie na łopatki. Nie myślałam nigdy, by iść tą drogą, jednak opcja wykorzystania plastikowych klapków ponownie podoba mi się – zdecydowanie muszę spróbować.

  Recycle old jeans/denim & slippers/Chappal to make fabric boot ( waste material craft)

 9. Klapki – co prawda w tutorialu są pokazane inne niż te, które widzimy na froncie filmu. Trochę przeszkadza mi surowe wykończenie, ale jeśli potraktujemy film jako inspirację, mogą wyjść naprawdę ciekawe klapki.
 10. Kapcie balerinki – uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam. Nie ma milszych kapci na sezon jesienno zimowy. Niejedne już uszyłam, nawet wrzucałam wykrój na bloga (niestety w tym momencie niedostępny). Tutaj w wersji jeansowo-perełkowej. 
 11. Puf w stylu boho – mój pomysł na recykling. Po czasie mogę stwierdzić, że wypełnienie kulką silikonową średnio zdaje egzamin, lepsza będzie pocięta gąbka tapicerska. 
 12. Narzuta z jeansowych heksagonów – moja perełka, wisienka na torcie i powód do dumy. Prawie rok roboty, ale niezwykle odstresowującej 🙂

  Recykling jeansów – narzuta z heksagonów DIY

 13. Recyklingowe jeansy, czyli sposób matki oszczędnej. Jeszcze wciąż go stosuję, jednak boję się, że różnica między moim i Bunia rozmiarem nieuchronnie się zmniejsza 🙂

  Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia

Jak widzicie, jeans jest naprawdę wdzięczną materią do kreatywnego recyklingu. Wciąż mam poczucie, że cały szum, który wywołał ruch Zero Waste, już dawno temu był obecny w środowisku szyjących. Dlatego nie wstydźmy się dawania drugiego życia przedmiotom – bo przede wszystkim jest to… ekonomiczne. Możemy się wciąż kłócić, czy jednostkowo mamy wpływ na degradację klimatu, czy jednak potrzebne są ruchy systemowe, które idą dość opornie. Ale od dawna wiemy, że recykling jeansów (i nie tylko) bardzo dobrze wpływa na stan konta 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

*** Wszystkie zdjęcia pochodzą z cytowanych we wpisie źródeł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *