Spodnie idealne!


DIY tutoriale / niedziela, 19 maja, 2019

Szycie ubrań było na pierwszym miejscu mojej szyciowej listy. Tworzenie garderoby Bunia, zabawek czy rzeczy czysto użytkowych zawsze było obecne ze względów praktycznych, ale szycie ubrań dla siebie… Dużo pracy i dużo czasu. Do tego jestem fanką minimalizmu – lubię, gdy w mojej szafie jest to, co mi się podoba, co pasuje, co rzeczywiście noszę. Dlatego postanowiłam iść w jakość a nie w ilość, i zacząć w końcu tworzyć dla siebie.

Spodnie zawsze były trudnym tematem – niektórzy pewnie pamiętają wpis anty-poradnikowy, gdzie poległam całkowicie:

Jak NIE szyć spodni? Opowieść o joggersach za złotówkę

I od tego czasu porzuciłam temat, zwalając na niestandardową budowę ciała i nieznajomość konstrukcji. Później zobaczyłam w którymś sklepie spodnie, które spodobały mi się, ale nawet zakup gotowych nie spasował się z moimi wymiarami. Prawie zrezygnowałam – aż znalazłam namiar na sklep z wykrojami Strefy Kroju i Szycia.

Sklep z wykrojami

Nazwę kojarzyłam ze szkoleniami na drugim końcu Polski, więc odkrycie takiego zasobu szablonów było dla mnie nie lada zaskoczeniem. I to jak pozytywnym!

Postanowiłam w końcu przełamać strach i wzięłam się za spodnie Palma. Szycie było czystą przyjemnością! A teraz kilka konkretów, dotyczących samego wykroju:

– do pliku z wykrojem dołączone są tabele wymiarów i zużycia materiału, co znacznie ułatwia samo planowanie pracy,
– wykrój jest przygotowany do wydruku na domowej drukarce lub na ploterze,
– po wydruku kolejnych stron, łatwo poskładać wszystko w całość, dzięki dobrym oznaczeniom.

Mogłoby się wydawać, że samo sklejanie kartek jest czasochłonne, jednak gdy porównam czas wydruku + wycinania do czasu odrysowywania wykroju z gazety, wybieram tą pierwszą opcję.

Co do samego szycia – oprócz lekkiego zwężenia nogawek (urok posiadania szerokich bioder) nie musiałam niczego dopasowywać – całość zajęła mi 2 godziny (krojenie + szycie). Od siebie dodałam mankiety na dole nogawek. Lubię szeroki pasek i kieszenie – dzięki temu spodnie są wygodne, a ja mogę pomieścić wszystkie kamienie zebrane na spacerze 🙂

Podsumowując – warto czasem kupić szablon. Tak jest, w dobie darmowych i ogólnodostępnych form, uważam że zapłacenie komuś za dobrze wykonaną pracę jest po prostu naturalne. Pomyślisz sobie, że kupując gazetę w wykrojami, masz więcej wykroi za mniejszą cenę – oczywiście! Pomijając kwestię żmudnego i wcale nie tak prostego odrysowywania samych szablonów (zmora mojego dzieciństwa!), dostajesz produkt który został stworzony przez konkretne osoby (dodatkowo otrzymujesz wsparcie na zamkniętej grupie na FB, gdzie na bieżąco dziewczyny pomagają rozwiewać wszelkie wątpliwości). Nie jako kolejna modyfikacja jednego modelu, tylko szablon zrobiony przez Kasię i jej współpracownice. Do tego szablon sam w sobie jest tak uniwersalny, że nie jedne spodnie i wiele par dresów powstanie na jego podstawie!

Wpis powstał we współpracy ze Strefą Kroju i Szycia, którą gorąco polecam!

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *