Bluza z rozcięciem z tyłu – tutorial szycia


DIY tutoriale / środa, 17 kwietnia, 2019

Zawsze brakuje mi zwykłych, najprostszych w formie ubrań. Takich, które nałożę do pracy, na spacer czy wyjście z przyjaciółką na kawę. A po statystykach bloga widzę, że wy też lubicie szablony basic. Może dlatego, że są idealne do wszelkich modyfikacji – jedną z nich pokażę Wam poniżej. Bluza z rozcięciem z tyłu jest przede wszystkim wygodna, czego chcieć więcej? 🙂

Do uszycia bluzy zużyłam niecały metr dresówki, wzór na materiale nie sprzeciwił się takiemu zabiegowi. Jeśli korzystasz z podobnej lub jednolitej dzianiny, możesz zrobić to samo. Przy wzorzystej pilnuj wzoru, żeby na końcu nie okazało się, że rękawy biegną „do góry nogami”.

Jak zmodyfikować wykrój? Wystarczy dodać do tyłu bluzy część zaznaczoną na czerwono na zdjęciu poniżej. Odpowiada ona analogicznej części tyłu – odrysowujemy tę część, wycinamy od połowy ramienia linią prostą w dół i sklejamy.

Składamy materiał na pół i wycinamy przód (żółta część), tył (zielona + czerwona część) oraz rękaw (niebieska część). Dodatkowo skroiłam plisy o szerokości 8 cm do wykończenia brzegów bluzy i rękawów, oraz o szerokości 4 cm do wykończenia dekoltu (wartości bez zapasów na szwy). Korzystałam z wykroju Papavero, który nie pierwszy raz poddałam modyfikacji – kolejny pomysł oparty na tym samym szablonie będzie kroił się w najbliższych dniach.

Szycie

 1.  Zaczynamy od tyłu. Plisę zaprasowaną na pół układamy na brzegu tyłu. Pamiętaj, by plisa była trochę krótsza niż odpowiadający jej brzeg – powinna stanowić 70 – 80% jego długości (im bardziej rozciągliwa dzianina, tym plisa jest krótsza). Przyszywamy (overlock lub ścieg elastyczny), odwracamy na prawą stronę i rozprasowujemy.
 2. Gdy mamy już gotowe obie części tylne, składamy je ze sobą.
  Dodajemy część przednią i spinamy szwy ramion. Zszywamy, rozprasowujemy.
 3. Wszywamy rękaw. Tak, postanowiłam zrobić to na płasko, mimo iż pewnie narażę się części internetowej braci szyciowej 🙂 Ale na poważnie – przy dzianinach możemy sobie na to pozwolić. Ba! Nawet przy tkaninach opcja ta ujdzie, o ile zmarszczymy wcześniej lekko główkę rękawa i wszyjemy go lekko naddając nadmiar materiału. Bezwzględny zakaz wszywania na płasko obowiązuje już przy żakietach, płaszczach i wszelkiej odzieży, w której rękaw jest złożony z dwóch części – potwierdzone info z kursu krawieckiego. Po wszyciu oczywiście rozprasowujemy.
 4. Zszywamy szwy boczne, rozprasowujemy.
 5. Wykańczamy dół. Znów używamy plisy, złożonej i zaprasowanej na pół. Odwracamy i rozprasowujemy.
 6. Wykańczamy rękawy. Z plisy zszywamy mankiety, które wsuwamy wewnątrz rękawa (odwróconego na lewą stronę).
  Zszywamy, odwracamy, rozprasowujemy.
 7. Wykańczamy dekolt. Używamy plisy o szerokości 4 cm. Składamy ją na pół, zaprasowujemy.
  Spinamy z podkrojem szyi, pilnując by plisa była rozłożona symetrycznie (najłatwiej jest wyznaczyć środek podkroju przodu oraz tyłu, podzielić plisę na dwa i spiąć te punkty; odległości między szpilkami dzielimy na pół i znów spinamy; powtarzamy raz jeszcze, aż cała pilsa wpasuje się w dekolt).
  Zszywamy, odwracamy, rozprasowujemy. Tu warto przestębnować zapas szwu, aby podczas noszenia plisa nie odwracała się.

Bluza jest już gotowa! Niestety do zdjęć pozował mój manekin (który przypomina mi codziennie, iż nie robi się spontanicznych zakupów na grupach szyciowych – ale to już inna historia), gdyż dresówka okazała się trochę za mało rozciągliwa i w tym momencie jest „na styk”. Także zostawiam Was ze zdjęciami, a ja idę pobiegać 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

 

One Reply to “Bluza z rozcięciem z tyłu – tutorial szycia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *