Recykling jeansów – narzuta z heksagonów DIY


DIY tutoriale / wtorek, Luty 5th, 2019

Są rzeczy, które szyje się w jeden wieczór. Są i takie, które powstają…. prawie cały rok! Narzuta z heksagonów w założeniu była projektem długofalowym, który miał relaksować moje zszargane codziennością nerwy oraz być prezentem na urodziny dla szczególnie ważnej osoby – mojej przyjaciółki. Zawodowo architekt, który uratował moje mieszkanie przed wieloma wtopami, a korzystanie z kuchni przez dwie osoby nie grozi rozwodem. Tak więc powstało coś oryginalnego – dlatego właśnie szycie jest piękne!

Krojenie

Wystarczy wydrukować/narysować sześciokąt foremny. Proponuję od razu dodać centymetrowy zapas na szew – będzie łatwiej przy szyciu. Powiem szczerze, że nie liczyłam ile heksagonów liczy cała narzuta – może ktoś się skusi i policzy na zdjęciu poniżej? 🙂

Oprócz heksagonów z jeansu potrzebujemy kawałek owaty (użyłam takiej o grubości 10 mm) oraz tkaniny bawełnianej, wielkości planowanej narzuty.

Szycie

1. Po pierwsze – planujemy rozkład heksagonów zdecydowałam, że ułożę je kolorystycznie, od najciemniejszego do najjaśniejszego. Zszywamy kolejne elementy, zaczynając i kończąc szew centymetr od brzegu. Możemy zszywać etapami, tworząc większe warstwy.

2. Dokładnie rozprasowujemy zapasy na szwy, zwłaszcza w narożnikach.

3. Łączymy kolejne warstwy w całość.

4. Dodajemy wypełnienie z owaty i podszewkę z bawełny. Oba materiały, jeans i tkaninę bawełnianą składamy prawymi stronami do środka i układamy na tym owatę.

Zszywamy, zostawiając otwór na wywinięcie. Odwracamy, możemy lekko rozprasować (na minimalnej temperaturze, z dużą ilością pary), zszywamy otwór.

Narzuta z heksagonów jest już gotowa – zdjęcia, które wrzucam poniżej były robione tuż przed wyjściem na imprezę urodzinową. Do kompletu powstała supłowa poduszka i dzięki temu prezent był taki, jaki chciałam by był – dopasowany do przyszłego właściciela. Uwielbiam to! 🙂

Jeśli szukasz innych pomysłów na twórczy recykling, spójrz poniżej:

Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia

Ikea hacks, czyli popularny stolik z sieciówki w nowej wersji

Bluzka z falbanami, czyli akcja WWU – darmowy wykrój do pobrania

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

5 Replies to “Recykling jeansów – narzuta z heksagonów DIY”

  1. Cześć. Zainspirowałaś mnie tymi hexagonami do odnowienia starego fotela. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Fotel już w połowie rozkręcony, czekam na nową piankę. Hexagony po malutku się szyją. Ja wybrałam metodę losowania który będzie następny wszyty. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *