Recykling jeansów – narzuta z heksagonów DIY


DIY tutoriale / wtorek, 5 lutego, 2019

Są rzeczy, które szyje się w jeden wieczór. Są i takie, które powstają…. prawie cały rok! Narzuta z heksagonów w założeniu była projektem długofalowym, który miał relaksować moje zszargane codziennością nerwy oraz być prezentem na urodziny dla szczególnie ważnej osoby – mojej przyjaciółki. Zawodowo architekt, który uratował moje mieszkanie przed wieloma wtopami, a korzystanie z kuchni przez dwie osoby nie grozi rozwodem. Tak więc powstało coś oryginalnego – dlatego właśnie szycie jest piękne!

Krojenie

Wystarczy wydrukować/narysować sześciokąt foremny. Proponuję od razu dodać centymetrowy zapas na szew – będzie łatwiej przy szyciu. Powiem szczerze, że nie liczyłam ile heksagonów liczy cała narzuta – może ktoś się skusi i policzy na zdjęciu poniżej? 🙂

Oprócz heksagonów z jeansu potrzebujemy kawałek owaty (użyłam takiej o grubości 10 mm) oraz tkaniny bawełnianej, wielkości planowanej narzuty.

Szycie

1. Po pierwsze – planujemy rozkład heksagonów zdecydowałam, że ułożę je kolorystycznie, od najciemniejszego do najjaśniejszego. Zszywamy kolejne elementy, zaczynając i kończąc szew centymetr od brzegu. Możemy zszywać etapami, tworząc większe warstwy.

2. Dokładnie rozprasowujemy zapasy na szwy, zwłaszcza w narożnikach.

3. Łączymy kolejne warstwy w całość.

4. Dodajemy wypełnienie z owaty i podszewkę z bawełny. Oba materiały, jeans i tkaninę bawełnianą składamy prawymi stronami do środka i układamy na tym owatę.

Zszywamy, zostawiając otwór na wywinięcie. Odwracamy, możemy lekko rozprasować (na minimalnej temperaturze, z dużą ilością pary), zszywamy otwór.

Narzuta z heksagonów jest już gotowa – zdjęcia, które wrzucam poniżej były robione tuż przed wyjściem na imprezę urodzinową. Do kompletu powstała supłowa poduszka i dzięki temu prezent był taki, jaki chciałam by był – dopasowany do przyszłego właściciela. Uwielbiam to! 🙂

Jeśli szukasz innych pomysłów na twórczy recykling, spójrz poniżej:

Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia

Ikea hacks, czyli popularny stolik z sieciówki w nowej wersji

Bluzka z falbanami, czyli akcja WWU – darmowy wykrój do pobrania

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

5 Replies to “Recykling jeansów – narzuta z heksagonów DIY”

  1. Cześć. Zainspirowałaś mnie tymi hexagonami do odnowienia starego fotela. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Fotel już w połowie rozkręcony, czekam na nową piankę. Hexagony po malutku się szyją. Ja wybrałam metodę losowania który będzie następny wszyty. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *