Dinozaurowe spodnie DIY – wykrój + tutorial szycia


DIY tutoriale / czwartek, 3 stycznia, 2019

Z tymi spodniami nosiłam się ponad rok! W końcu skroiłam je i po kolejnych sześciu miesiącach zabrałam się do szycia. Dinozaurowe spodnie powstały na specjalne zamówienie i za każdym razem wzbudzają zainteresowanie. Wtedy wkraczam ja – matka szyjąca – i mówię: tak, to ja je uszyłam (teraz przeczytaj ostatnie zdanie raz jeszcze, oczami wyobraźni widząc jak pojawiam się w stroju Super Mana, oczywiście w wersji damskiej, bez niepotrzebnej warstwy tkanki tłuszczowej). Bez zbędnego gadania, idziemy szyć.

Wykrój

Wykorzystałam mój ulubiony wykrój, który nie raz zagościł na moim blogu – osobiście jestem jego fanką, dopóki moje dziecko z niego nie wyrośnie 🙂

Gratis naaipatroon – Dex Pants

Krojenie

Kroimy wszystkie części wykroju, tak jak w oryginale. Dodatkowo zostawiamy trochę materiału na kolce, ale o tym trochę później.

Do tego projektu wykorzystałam zwykłą dresówkę pętelkę w kolorze khaki, jednak po kilku praniach okazało się, ze jakość jest marna, więc źródła zakupu nie będę podawać.

Postanowiłam dodać do spodni kieszenie, które moje prywatne dziecko uwielbia, a ja rozumiem tą przypadłość doskonale. Jak to zrobić? Na oryginalnym wykroju zaznaczyłam kształt wlotu kieszeni. Potrzebujemy dwóch części worka kieszeni – jedna z wyciętym wlotem, druga bez. Obie części kroimy podwójnie.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości, jak zrobić taką kieszeń, sprawdź wpis o spódnicy z kieszeniami:

Wiosenna spódnica z kieszeniami – jak zrobić własny wykrój?

A dla tych, którzy wolą wersję video, polecam film:

Szycie

  1. Zaczynamy od kieszeni (jeśli szyjesz wersję podstawową bez kieszeni, śmiało pomiń ten punkt). Zszywamy ze sobą obie części kieszeni, składając je prawymi stronami do siebie. Następnie worek kieszeni dopasowujemy do części przodu – znów składamy prawymi stronami do wewnątrz i fastrygujemy ręcznie. Odwracamy i sprawdzamy, czy nie pomyliliśmy stron (prawa kieszeń wszyta w lewy bok). Jeśli pasuje, zszywamy maszyną. Odwracamy i rozprasowujemy. Możemy przestębnować wlot kieszeni – będzie zdecydowanie wygodniej się nosić.
  2. Dodajemy kolce. Mierzymy długość nogawki – pamiętaj, by odjąć 2 centymetry (zapas na szew na górze i na dole nogawki, do wszycia paska i mankietu). Otrzymaną wartość dzielimy przez ilość kolców – ja postanowiłam, że będzie ich 7. Wynik zaokrąglamy (lepiej w górę niż w dół) i na kartce w kratce rysujemy odcinek tej długości + 1 cm zapasu. Dorysowujemy resztę trójkąta – celowo nie podaję konkretnych wartości, ponieważ efekt końcowy zależy od naszego zamysłu. Ważne, by kolce były równe! Trójkąty kroimy z dresówki usztywnionej flizeliną, z centymetrowym zapasem na szwy. Na 7 kolców na każdej nogawce potrzebowałam 28 trójkątów. Zszywamy trójkąty parami. Ścinamy zapas materiału na szczycie trójkąta, odwracamy i delikatnie wypychamy róg. Rozprasowujemy.
  3. Gotowe trójkąty układamy na brzegu części przedniej. Dobrze spinamy szpilkami lub fastrygujemy ręcznie – jest to bardzo, bardzo, bardzo ważne. Jak widać na zdjęciu, trójkąty lekko zachodzą na siebie – to właśnie ten dodatkowy centymetr, który dodaliśmy przy rysowaniu trójkąta na kartce.Do przodu dodajemy część tylną nogawki i zszywamy wszytko razem (jeśli masz wątpliwości, zszyj najpierw przód z kolcami, a potem doszyj do tego tył). Otwieramy i sprawdzamy, czy nic się nie przesunęło. 
  4. Zszywamy szew wewnętrzny nogawki, rozprasowujemy. Obie nogawki składamy razem – możemy wsunąć jedną nogawkę w drugą. Zszywamy razem – ten szew musi być mocny, więc nie żałuj podwójnego przeszycia.
  5. Doszywamy pasek. Składamy go na pół i zszywamy krótszy bok, zostawiając otwór na wsunięcie gumki. Pasek składamy teraz na pół wzdłuż dłuższego brzegu, prawą stroną na zewnątrz. Spinamy ze spodniami, w sposób pokazany poniżej. Zszywamy, odwracamy na prawą stronę i rozprasowujemy. Możemy przestębnować:Wciągamy gumkę z pomocą agrafki i zszywamy otwór.Lifehack: warto trochę okiełznać gumkę i przeszyć ją prostopadle w kilku miejscach, na bokach i z tyłu. Dzięki temu gumka podczas noszenia nie będzie się rolować.
  6. Wykańczamy nogawki mankietami. Prostokąty zszywamy krótszymi boki, odwracamy na prawą stronę i składamy na pół. Spinamy mankiet z nogawką i zszywamy. Odwracamy na prawą stronę i rozprasowujemy. Możemy przestębnować, ale przy małych rozmiarach jest to zadanie dla bardzo cierpliwych 🙂

Gotowe! Dinozaurowe spodnie mogą już wpaść w ręce przyszłego właściciela. Jak widzicie, nawet osoba początkująca poradzi sobie, wystarczy pominąć kieszenie – reszta to już zwykła matematyka.

Tak wyglądają na modelu (model oczywiście lekko znudzony zaistniałą sytuacją, ale czego nie robi się dla matki szyjącej?)

Jeśli ciekawość to Twoje drugie imię, sprawdź jak wykorzystałam ten sam wykrój:

Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia

Flanelowa piżama, czyli wieczorne party! Tutorial DIY – część 2

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

2 Replies to “Dinozaurowe spodnie DIY – wykrój + tutorial szycia”

  1. Ale świetne!!! Kiedyś uwielbiałam szyć dla dzieciaczków, jak były małe. Mozna dać się ponieść fantazji 🙂

    1. u mnie niestety fantazję ponosi dziecko, ja tylko wykonuję zamówienie dla klienta 🙂 ale klient tak wdzięczny, że się chce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *