Legowisko dla psa DIY – wykrój i tutorial szycia dla początkujących


DIY tutoriale / poniedziałek, 2 lipca, 2018

Pies ma szczególne miejsce w naszej rodzinie. Istota, która zawsze leży na drodze ewakuacyjnej, zapewnia nam akompaniament przy jedzeniu (umie śpiewać do kotleta!) oraz łaskawie zajmie się jedzenie, nieopatrznie zostawionym na najwyższym blacie w kuchni (tylko pancerna lodówka jest w stanie uchronić pozostawioną komuś w geście dobrej woli porcję obiadową). Dlatego też i ona, wierna wojowniczka, broniąca osiedla przed panoszeniem się kociego gatunku, musiała w końcu dostać coś od losu – jej własne, pełne gwiazd, posłanie. Takie legowisko dla psa ucieszy każdą czworonożną istotę.

Do tego projektu użyłam zwykłej bawełny pościelowej i materiału wodoodpornego, kupionego na Allegro (tutaj). Dlaczego akurat te tkaniny? Są dość tanie (nie to, żebym nie doceniała naszej psiny, ale coś co przewraca się po podłodze zbyt długo nie przeżyje w dobrym stanie) i łatwe w utrzymaniu w czystości (odpadają wszelkie polary, które trzymają sierść jak głodna psica kawałek boczku).

Krojenie

Celowo nie podaję dokładnych wymiarów – możecie samodzielnie dopasować je do rozmiaru użytkownika. Potrzebujemy następujących części:
– podstawa (A), skrojona po jednym razie z bawełny i materiału wodoodpornego,
– boki (B), dwa prostokąty z bawełny o wymiarach równych: wysokość 20 – 30 cm oraz długość 1/2 obwodowi podstawy.

EDIT: Z racji, że prosiliście o wymiary, podaję że: prostokąt ma wielkość 60 x 75 cm i zaokrąglone rogi, natomiast boki mają wysokość 20 cm. Długości boków nie podam, ponieważ każdy w inny sposób może zaokrąglić boki, co całkowicie zmieni ten wymiar – obwód części głównej musicie zmierzyć już samodzielnie 🙂

Do wszystkich wymiarów dodajemy centymetrowy zapas na szwy.

Szycie

Łączymy ze sobą krótsze krawędzi boków (B). W jednym ze szwów zostawiamy otwór na wywinięcie (co najmniej 5 cm).

Boki (B) przypinamy szpilkami do brzegu bawełnianej podstawy (A). Zszywamy.

Podstawę z przyszytym bokiem łączymy z drugą podstawą z materiału wodoodpornego. Zszywamy, zostawiając otwór na wywinięcie.

Legowisko odwracamy na prawą stronę. Wypełniamy – użyłam tego wypełnienia, jest trochę sztywniejsze niż kulka silikonowa i nie zbija się tak pod wpływem ciężaru.

Wypełnianie było najgorszym etapem szycia, zwłaszcza w częściach bocznych. Gdy osiągniemy zamierzoną objętość obu części, otwory zszywamy ręcznie (ściegiem ręcznym krytym).

Legowisko dla psa jest już gotowe. Teraz wystarczy znaleźć odpowiednie zwierzę i uszczęśliwić je. Mela od razu polubiła swoją nową miejscówkę. A ja zyskałam praktyczny element pasujący do reszty mieszkania. Jak zawsze – same plusy 🙂

A jeśli jesteś ciekawy/a, jak wygląda życie z psem i małym dzieckiem, kiedyś pod wpływem frustracji napisałam poniższy tekst 🙂

Dziecięco – psia miłość, czyli czy warto mieć psa przy małym dziecku

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

3 Replies to “Legowisko dla psa DIY – wykrój i tutorial szycia dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *