Najprostsza sukienka basic – jak zmodyfikować wykrój? Tutorial szycia


DIY tutoriale / środa, 30 maja, 2018

Nie powinnam się przyznawać, ale tą sukienkę szyłam w dzień Wigilii. Nie wiem, czy bardziej szokujący jest fakt, że zdjęcia czekały pół roku na publikację, czy to, że zamiast kleić pierogi, szyłam sobie sukienkę. Jak mawia klasyk: było, minęło. Święta się skończyły, sukienka basic się sprawdziła, a ja mogłam się nauczyć czegoś nowego. O tym co wyszło, a co nie, czyli szybki tutorial szycia sukienki basic.

Wykrój i krojenie

Do zrobienia wykroju użyłam mojej ulubionej bazy, czyli wykroju na bluzę basic z Papavero (znajdziesz ją tutaj). Wykrój przedłużyłam, poszerzając maksymalnie względem szerokości materiału. Dół zaokrąglamy. Warto podkreślić, że na całą sukienkę zużyłam 1 metr materiału (dostępny na Allegro).

Z tyłu zaplanowałam wycięcie w kształcie litery V:

Szycie

1. Zszywamy ramiona, szew tyłu, boki. Zszywamy boki rękawów.

2. Wstawiamy rękawy. Pilnujemy nacinków, spinamy rękawy z częścią główną sukienki. Zszywamy.

3. Wykańczamy rękawy. Kroimy dwa prostokąty o wysokości 8 cm i długości równej obwodowi rękawa minus 5 cm (wymiary bez zapasów na szwy).

Zszywamy krótsze boki i składamy na pół. Spinamy z rękawem, układając części prawą stroną do prawej. Zszywamy.

4. Wykańczamy podkrój szyi. Mierzymy długość podkroju. Kroimy plisę (prostokąt o wysokości 4 cm i długości równej 0,7-0,8 pomnożone przez długość podkroju szyi).

Składamy końce i nacinamy w sposób pokazany na zdjęciu poniżej (pamiętaj, by zachować kąt prosty).

Zszywamy. Składamy na pół i zaprasowujemy.

Spinamy z podkrojem szyi (znów prawa strona do prawej), lekko naciągając. Zszywamy. Jeśli chcesz zobaczyć dokładnie jak wykończyć dekolt V, zajrzyj jeszcze do Janka Leśniaka:

DIY: Sukienka z dekoltem V i zaszewkami

5. Wykańczamy dół. Podkładamy na szerokość 2 cm, zaprasowujemy i zszywamy (użyłam podwójnej stębnówki).

Gotowe! Dodatkowo wszyłam gumkę trochę poniżej talii (wystarczy zaznaczyć talię, odmierzyć 5-10 cm w dół, złożyć sukienkę na pół i przeszyć w odległości 1 cm od złożenia, zostawiając otwór na wywinięcie; agrafką wciągamy gumkę o szerokości 1 cm i zaszywamy otwór). Sukienka basic powstała na overlocku, ale możesz też uszyć ją na „zwykłej” maszynie – pamiętaj tylko, by zastosować elastyczny ścieg.

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

One Reply to “Najprostsza sukienka basic – jak zmodyfikować wykrój? Tutorial szycia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *