Moro do zadań specjalnych, czyli jak uszyć plecak? Wykrój do pobrania i tutorial szycia


DIY tutoriale / środa, 14 marca, 2018

Są pewne projekty, które przez kilka tygodni nabierają mocy sprawczej. O futrzanej kamizelce pisałam w poprzednim wpisie, dziś przyszedł czas na realizację pomysłu Bunia. Tak, tak, to mój syn wymyślił sobie plecak, a ja zostałam postawiona przed faktem dokonanym: jak go uszyć?

Temat szycia plecaków i toreb jest bardzo obszerny. W pasmateriach i internecie można znaleźć potrzebne akcesoria, jednak przed zakupem warto sprawdzić, czy będziemy mieli odpowiedni sprzęt, by je wykorzystać (tak było z bizą kaletniczą, której szycie na domowej maszynie byłoby lekkim szaleństwem). Co więc przyda się do szycia plecaka? Przede wszystkim:
– odpowiedni materiał, wybrałam kodurę o gramaturze 450 g, która jest wodoodporna,
– usztywnienie, u mnie sprawdziła się zakupiona na Allegro pianka usztywniająca polietylenowa o grubości 3mm,
– zamki – zdecydowanie taniej wychodzi zakup taśmy suwakowej,
– taśma nośna i regulator przesuwny razem z ramką (w ilości sztuk dwie), wszystkie elementy o tej samej szerokości – u mnie 40 mm.

Wykrój – poszczególne części szablonu możecie znaleźć na schemacie, a wymiary poniżej (dodaj 1 cm zapasu na szwy z każdej strony):

A – część główna, do ściągnięcia tutaj: część A
B – dno 27,5 x 7 cm
C – część boczna 20 x 7 cm (x2)
D – część boczna z zamkiem 54 x 3,5 cm (x2)
E – szelki 25 x 12 cm (x2)
F – górna część kieszeni 27,5 x 3 cm
G – dolna część kieszeni 27,5 x 13 cm.

Dodatkowo możemy skroić uszy (widoczne na zdjęciu poniżej), dwa razy z podwójnie złożonego materiału.

Wszystkie części kroimy z kodury. Z pianki usztywniającej wycinamy 1x część główną A oraz 2x szelki E, natomiast z czarnej bawełny 1x część główną A.

*** Postanowiłam usztywnić tylko tył i szelki plecaka. W związku z tym mój egzemplarz jest dość „miękki”. Jeśli chcesz, by forma twojego plecaka była bardziej stabilna, usztywnij wszystkie części wykroju. W takim wypadku szycie wygląda trochę inaczej niż przedstawia poniższy tutorial.

Szycie

1. Przygotowujemy kieszeń. Między części F i G wszywamy zamek lub taśmę suwakową. Kieszeń naszywamy na część główną A.

2. Między części boczne D wszywamy taśmę suwakową. Łączymy z częściami C (zszywając ze sobą krótsze boki). Możemy przestębnować materiał naokoło zamka.

3. Cały panel boczny przyszywamy do części głównej przodu A. Zaczynamy i kończymy 1 cm od brzegu. Tak samo przyszywamy dno – część B.

4. Łączymy ze sobą brzegi części B i C. Zwróć uwagę, by zrobić prosty narożnik – wszystkie linie szwów muszą przebiegać prostopadle do siebie.

Nacinamy zapas materiału, tak by nie uszkodzić szwów.

5. Przygotowujemy tył. Zszywamy ze sobą części A z kodury, pianki i bawełny (ja obrębiłam wszystko zygzakiem, tak by zapobiec strzępieniu się bawełny).

6. Przygotowujemy szelki. Zszywamy dłuższy bok części E, układamy szew na środku. Wsuwamy taśmę nośną i zszywamy dół.

Jeśli, tak jak u mnie, taśma jest węższa niż szelki, możemy „ściąć” powstałe rogi, przeszywając tak jak na zdjęciu:

Odwracamy na prawą stronę i rozprasowujemy. Wycinamy z pianki odpowiadający kształt (z każdej strony dajemy ok. 2 mm luzu) i wsuwamy w materiał. Możemy przeszyć na środku, by zapobiec przesuwaniu się pianki podczas noszenia.

7. Jeśli zdecydowałaś/eś się na wersję z uszami: zszywamy ze sobą obie części złożone prawymi stronami do wewnątrz. Nacinamy zapasy szwów na łukach. Odwracamy, rozprasowujemy. Wycinamy odpowiedni kształt z pianki i wsuwamy w materiał.

8. Do części tylnej dodajemy wszystkie elementy: szelki, uszy (opcjonalnie) rączkę (ja się zapomniałam i dodałam ją w kolejnym kroku) oraz dolny zaczep szelek. Pod jaki kątem wszyć szelki? Najlepiej zrobić przymiarkę na modelu.

Dolny zaczep szelek: 10 cm kawałek taśmy nośnej, razem z ramką, składamy na pół. Ścinamy pod kątem (ok. 45 stopni, ale warto zmierzyć do na modelu), gęstym zygzakiem zabezpieczamy taśmę przed pruciem. Układamy centymetr od dolnej krawędzi części głównej tyłu.

Jeśli mamy już odpowiednie ułożenie elementów i sprawdziliśmy, czy są symetryczne względem siebie, możemy przyszyć je szwem pomocniczym.

10. Łączymy część główną tyłu A z resztą plecaka.

Plecak jest gotowy! O czym należy pamiętać?
– musimy użyć odpowiednio mocnych szwów. Przy kodurze nie miałam potrzeby szyć specjalnymi nićmi czy igłami (wystarczyła zwykła 90), jednak warto sprawdzić, czy przy obciążeniu szwy są wytrzymałe;
– szyjąc z kodury nie miałam potrzeby obrębiania brzegów materiału. Nie jest to jednak przeciwwskazane, jeśli masz taką chęć,
– staramy się nie dziurawić niepotrzebnie pianki, zwróć uwagę by np. przeszywając szelki zrobić to raz a dobrze 🙂
– tak jak pisałam wcześniej, rodzaj i stopień usztywnienia zależy od ciebie, ja wybrałam wersję minimum, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by usztywnić cały plecak (w takiej opcji proponowałabym już jednak oddzielne szycie podszewki, którą później wszyłoby się, chowając do wewnątrz wszystkie zapasy szwów),
– na zdjęciach poniżej model ma ok 104 cm wzrostu – plecak jest jeszcze trochę za duży, jest to zabieg celowy 🙂

Plecak moro dobrze komponuję się z zadowolonym dzieckiem i wiosenną pogodą. Także czekamy 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

16 Replies to “Moro do zadań specjalnych, czyli jak uszyć plecak? Wykrój do pobrania i tutorial szycia”

 1. Świetny tutorial i fajny ten plecak już zapisałam linki zeby do niego zerknąć jak znajdę chwilę to może taki uszyje?Pozdrawiam Monika
  P.s Jak sciągnac te część A ?

  1. Część A pojawi się do ściągnięcia w przeciągu kilku dni, niestety problemu techniczne i grypa domowego informatyka 🙂

 2. Cudowny … już tutorial leci do drukarki – by nigdzie nie zaginął – teraz tylko znajdę chwile czasu i trzeba działać
  Dziekuje ci bardzo
  Cudowny ?

 3. Chyba i ja spróbuje uszyc takie cudo.Mój plecak będzie dla dziewczynki.Instrukcja wygląda bardzo przejrzyście i sprawia że wydaje się być to łatwa rzecz do uszycia.Jednak biorąc pod uwagę mój stopień zaawansowania w krojeniu i szyciu może być różnie.

  1. Na pewno się nie zniechęcaj, jeśli napotkasz jakieś trudności! 🙂 Ważne, by trzymać się mniej więcej kolejności, ja zawsze śpieszę się do przodu, a potem mam prucie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *