Podstawy szycia, czyli czego warto się nauczyć, zaczynając szyć


DIY tutoriale / wtorek, 6 lutego, 2018

Masz już wymarzoną maszynę do szycia i nie wiesz co dalej? Nie wiesz od czego zacząć, gubisz się w gąszczu dostępnych informacji? Spokojnie, każdy kiedyś zaczynał. Pokażę Ci, od czego warto zacząć swoją szyciową drogę, gdzie szukać informacji i jakie umiejętności przydadzą Ci się najbardziej, czyli podstawy szycia (nie tylko) dla początkujących.

Ile osób szyjących, tyle szkół i dobrych rad. Możesz szyć dla siebie, dla dziecka, czy dla domu. Wszystko jednak sprowadza się do jednego – solidne podstawy szycia uchronią Cię przed poważnymi błędami w przyszłości. Co więc warto umieć?

1. Narożniki i łuki! Szczególnie przydatne w szyciu niedużych akcesorii, zabawek, literek. Sprawdź jak zrobić ładne narożniki oraz łuki – świetne tutoriale autorstwa dziewczyn z bloga „123 Szyjesz Ty”.

2. Szew kryty ręczny – do zamykania poduszek, maskotek i innych „wypychanych” gadżetów.

Jak zaszyć otwór w podszewce? Ścieg ręczny kryty.

3. Dziurki na guziki. Źle zrobione dziurki na guziki potrafią popsuć cały efekt końcowy. Jak zrobić je dobrze, przeczytasz tutaj:

Jak na maszynie wykonać dziurki pod guziki (tutorial)

4. Wszywanie zamka spędza sen z powiek niejednej początkującej krawcowej. Niezależnie czy szyjesz dla siebie czy dziecka, wcześniej czy później pojawi się potrzeba wszycia zamka do bluzy czy sukienki. Jak wszyć różne rodzaje zamka oraz kilka słów o stopkach, tutaj – u Joanki-Z.

5. Wszywanie rękawa też może wydawać się trudne. Świetny tekst napisała Joulenka:

Jak wszyć rękaw? – kilka słów o rękawach i wdawaniu

6. Obrębianie brzegów materiału bez overlocka. Mimo, że over się przydaje, nie jest niezbędny, zwłaszcza na początku szyciowej drogi. Brzegi materiału możesz wykończyć również na kilka innych sposobów – sprawdź tutaj, na blogu Pracownia Shu.

Tak więc, bierzemy się do pracy i szlifujemy swój szyciowy warsztat! A jeśli masz propozycje na kolejne punkty do listy szyciowych podstaw, dodaj je w komentarzu – być może rozwiążesz czyjś problem 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

10 Replies to “Podstawy szycia, czyli czego warto się nauczyć, zaczynając szyć”

    1. to ciekawy pomysł! 🙂 Chyba Burda miała jakiś czas temu „Szkołę szycia” – 4 wydania. Osobiście nie miałam w rękach, ale w internecie chwalono 🙂

  1. Kieszenie…
    Moja córka zakładając każdą bluze pyta ‚a gdzie eszonki’
    Znalazlam bardzo fajny tutek na Youtube fakt że pierwszą prułam 4razy, ale udalo się! Tylko w ok 5minucie zwróćcie uwagę z ktorej strony wypustki przyłożyć worek kieszeniowy, to był mój najwiekszy ból
    https://youtu.be/HzweRrrcM7M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *