Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia


DIY tutoriale / środa, 31 stycznia, 2018

Uwielbiam przerabiać! Jakkolwiek by to brzmiało, wcielanie w życie idei twórczego recyklingu, buduje w moim ego poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku wobec świata. A tak naprawdę, ilość poprzecieranych dziur na kolanach, powracających codziennie wraz z naszym synem z przedszkola, skłoniła mnie do szukania taniej alternatywy. I oto są – kolejne już jeansy recyklingowe.

Potrzebujemy:
– stare jeansy (z zaznaczeniem: nie aż tak starych 🙂 czyli takich, które mają jeszcze materiał w dobrej kondycji),
– wykrój, który możecie pobrać tutaj (ten szablon wykorzystałam w tym tutorialu, bezpłatny, oryginalnie przeznaczony na dresy) lub tutaj (płatny, ale idealny!),
– gumka, o szerokości 2,5-3 cm,
– nici, szpilki, nożyczki, maszyna do szycia.

1. Przygotowujemy materiał. Spodnie jeansy rozcinamy wzdłuż szwów wewnętrznych.

Układamy w ten sposób:

By zachować symetrię, spinamy ze sobą przody i tyły nogawek, szczególnie wokół kieszeni. Wszelkie przesunięcia materiału będą bardzo widoczne, więc zwróć uwagę, by zrobić to dokładnie.

2. Kroimy nowe jeansy. Wykrój tyłu rozciełam, by stworzyć charakterystyczne dla jeansów cięcia.

Wykrój układamy na materiale i kroimy dodając zapasy na szwy. Szczególną uwagę zwracany na tył – tak by gotowe kieszenie znalazły się w odpowiednim miejscu spodni końcowych.

 

3. Szyjemy!
*** Na początku warto obrzucić brzegi materiału overlockiem lub zygzakiem, w zależności czym dysponujesz.

Łączymy karczki z tylną częścia nogawek oraz nogawki ze sobą. Stębnujemy szwy.

 

Tak samo zszywamy ze sobą przody nogawek.
*** Jeśli robimy stębnówki kontrastowym kolorem lub niciami do jeansu, możemy pokusić się o zrobienie „udawanego” rozporka lub kieszeni.

Przód i tył zszywamy ze sobą, poprzez szwy zewnętrzne i wewnętrzne nogawek.

4. Doszywamy pasek. Zszywamy ze sobą krótsze brzegi, zostawiając otwór na wciągnięcie gumki (ok. 2 -3 cm).

Składamy i zaprasowujemy na pół.

Na środku paska, z przodu, wyznaczmy miejsce zrobienia dziurek do wciągnięcia sznurka. Gotowe dziurki rozcinamy, uważając by nie poprzecinać nitek.

Pasek przypinamy do spodni (aby zachować symetrię, wyznacz na nim dwa przeciwległe punkty, które przypniesz do szwów środkowych przodu i tyłu).

Zszywamy i rozprasowujemy. Możemy przestębnować zapas szwu.

Przez otwór wciągamy gumkę, zszywamy mocno jej końce (układając na płasko jedną część na drugiej), ręcznie zaszywamy otwór.

 

5. Wykańczamy nogawki. Mierzymy obwód nogawki na dole. Kroimy mankiety, o długości równej obwodowi nogawki pomniejszonemu o ok. 1 cm i wybranej przez nas szerokości (u mnie 8 cm + zapas na szwy). Zszywamy ze sobą krótsze brzegi i składamy na pół.

Mankiet wsuwamy w nogawkę (odwróconą na lewą stronę) i przyszywamy. Odwracamy, rozprasowujemy, możemy przestębnować.

Ta dam! Udało się nam stworzyć zupełnie nowe jeansy Co jeszcze musisz wiedzieć:
– użyty przeze mnie wykrój jest w założeniu szablonem na dresy z dość wąskimi nogawkami, więc nada się tylko do elastycznego jeansu. Grubszy materiał będzie zbyt sztywny – tutaj idealny będzie drugi podany przeze mnie wykrój (sprawdziłam to tutaj);
– przed użyciem gotowych szablonów porównujemy je z wymiarami, które chcemy uzyskać – każda rozmiarówka jest trochę inna i jedno 92 nie zawsze jest równe drugiemu 92;
– w ten sposób możesz przerabiać również spodnie dresowe;
– im większy rozmiar pierwowzoru i mniejszy rozmiar docelowy, tym prościej: w miarę, gdy dziecko rośnie jest trochę trudniej; mi udało się (jeszcze z zapasem) przerobić damskie 38 na chłopięce 104.

Tak więc odwagi! Projeky recyklingowe, oprócz niskich kosztów, są świetną okazją by podszlifować swój warsztat szyciowy. Same plusy! 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

23 Replies to “Recyklingowe jeansy – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia”

    1. Do dresów też się sprawdzi – sama mam co najmniej 3 pary z dziurą/plamą do przeszycia. A jaka oszczędność wychodzi 🙂

    1. Dziękuję Ci bardzo, zwłaszcza za komplement na temat zdjęć – czasem mam wrażenie, że ich zrobienie zajmuje tyle co szycie 😉

    1. Z tego bezpłatnego. Polecam 🙂 Sprawdź tylko szerokość nogawek na dole – wykrój jest dedykowany dzianinie dresowej, więc przy mniej elastycznej tkaninie może sprawić trochę problemu 🙂

  1. Super wpis. Skorzystam, bo uwielbiam przeróbki 🙂 Jak coś przerabiam, to mam większą satysfakcję 🙂 Ps. A po wciągnięciu gumy zrobiłaś jeszcze 2 przeszycia po gumie, żeby się nie przesuwała, tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *