Flanelowa piżama, czyli wieczorne party! Tutorial DIY – część 1


DIY tutoriale / wtorek, 2 stycznia, 2018

Flanela jest miękką i lekką tkaniną bawełnianą, o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Tak przynajmniej twierdzi Wikipedia, a potwierdza to mój syn. Żaden polarowy kombinezon nie jest w stanie przeżyć w stanie używalności więcej niż jedną noc, za to flanela jest boska! Dlatego, gdy dostałam możliwość przetestowania flaneli ze sklepu Affari, a Bunio zachwycił się misiowym wzorem, wiedziałam – powstanie flanelowa piżama!

Skąd wziąć wykrój? Jeśli czegoś nie ma, musimy stworzyć to sami 🙂 Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to wcale trudne – dokładnie opiszę wszystkie kroki, które doprowadzą nas do gotowego szablonu. Jeśli nie jesteś pewna/pewny, zrób próbę na testowym materiale (polecam pościel z SH), tak by móc skorygować ewentualne niedociągnięcia.

Przede wszystkim potrzebujemy wykroju bazowego. Użyłam szablonu na podstawowy t-shirt dziecięcy, który znajdziecie tutaj. Jest darmowy i sprawdzony – jedyne o czym musisz pamiętać, to wybór odpowiedniego rozmiaru – wykrój jest dedykowany dzianinie, więc używając go przy flaneli, musimy uważać, by nie otrzymać za małego rozmiaru gotowej piżamki.

*** Jeśli tak jak używasz flaneli ze wzorem, zwróć uwagę, by na wszystkich skrojonych częściach wzór był w tym samym kierunku.

Krojenie

Przód przedłużamy, o 1,5-2 cm (plus zapas na szew). Żeby zapiąć koszulę lub bluzkę na guziki, przody muszą na siebie nachodzić. Możemy też lekko zmniejszyć podkrój szyi, tak jak na zdjęciu:

** Dla wygody śpiącego dziecięcia zrezygnowałam ze szwów bocznych – linie te są proste, zgadza się kierunek nitki w obu częściach, więc skroiłam je razem.

Dodatkowo kroimy następujące części:
– rękawy (zawarte w wykroju),
– obłożenie przodu i tyłu (zaznaczone na zdjęciu poniżej),
– kołnierzyk.

To właśnie konstrukcja kołnierzyka wydawała mi się najtrudniejsza, ale okazało się być to naprawdę proste. Korzystałam z lekcji konstrukcji dostępnej na Papavero. Kołnierzyk kroimy dwa razy, z podwójnie złożonego materiału.

*** Miałam nie lada problem z ustaleniem, czy kołnierzyk i obłożenia flaenlowej piżamy powinny być usztywnione czy nie. W pierwszej wersji dodałam flizelinę, jednak szybko wymieniłam podklejone części i stanęło na braku usztywnienia.
*** Moje obłożenia są trochę za wąskie na wysokości ramion – zrób je kilka cm szersze.

Szycie:

1. Zszywamy ze sobą szwy ramion (oraz szwy boczne, jeśli części były skrojone oddzielnie).

2. Rękawy. Zszywamy ze sobą boki rękawa.

Główkę rękawa wkładamy do podkroju pachy (prawymi stronami do siebie). Gotowy wykrój nie miał żadnych nacinków i oznaczeń, warto więc zaznaczyć przy krojeniu środek główki rękawa, który spinamy ze szwem ramion. Fastrygujemy lub spinamy szpilkami.

Wszywamy rękaw do bluzki.

3. Przygotowujemy obszycie. Łączymy ze sobą przody i tył, tak by otrzymać jedną część:

Składamy z bluzką, prawa strona bluzki do odpowiadającej jej prawej strony obszycia. Zszywamy tylko przody:

4. Przygotowujemy kołnierzyk. Obie części składamy prawymi stronami do siebie.

Zszywamy ze sobą boki oraz dół (wzdłuż zaznaczonych brzegów). Ścinamy nadmiar materiału na narożnikach, 2 mm od linii szwu:

Odwracamy, wypychamy ładnie narożniki (jest to bardzo ważne!), rozprasowujemy. Stębnujemy kołnierzyk (lepiej jest to zrobić w tym momencie, ja się zagapiłam i musiałam nadrabiać później).

5. Wszywamy kołnierzyk do bluzki. Środek kołnierzyka łączymy ze środkiem tyłu. Symetrycznie przypinamy do całego podkroju szyi, wsuwając go między bluzkę i obszycie. Sprawdzamy, czy z przodu kołnierzyk z obu stron kończy się na tej samej wysokości względem przodów:

Zszywamy, od linii szwu jednego przodu, do linii szwu drugiego przodu (wzdłuż czarnych kropek). W narożnikach ścinamy zapas materiału, w odległości 2 mm od linii szwu.

Odwracamy, rozprasowujemy, sprawdzamy, jak się układa:

6. Wykańczamy całość. Zaczynamy od obszycia przodów na dole, przyszywamy w odległości 2 cm od dołu (na taką szerokość będziemy podkładać dół; jeśli bluzka będzie za krótka lub za długa, dopasuj tą wartość do swoich potrzeb):

Ścinamy nadmiar materiału w narożniku, odwracamy na prawą stronę. Rozprasowujemy. Od razu zaprasowujemy żelazkiem podłożenie dołu na szerokośc 2 cm oraz podłożenie rękawów (sprawdzamy potrzebny nam wymiar). Na tym etapie zaznaczamy rozmieszczenie dziurek na guziki i podklejamy te miejsca niedużymi kawałkami flizeliny.

Stębnujemy całość: dół, przód, podkrój szyi oraz drugi przód. Wykańczamy rękawy, stębnując zaprasowane podłożenie (sprawdź, czy podłożenie rękawa nie jest za duże i dobrze się układa, jeśli nie – zetnij zapas materiału). Robimy dziurki na guziki. Doszywamy guziki. Jeśli jesteś początkująca/cy, guziki możesz zastąpić napami.

Najtrudniejsza część za nami – nasza flanelowa piżama jest w połowie gotowa! W następnym wpisie przejdziemy do spodni i będziemy mogli podziwiać gotową całość 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

6 Replies to “Flanelowa piżama, czyli wieczorne party! Tutorial DIY – część 1”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *