Jak zrobić strój Batmana? Instrukcja DIY + maska do pobrania


DIY tutoriale / środa, 8 listopada, 2017

Gdy zapytasz mojego syna, kim chciałby zostać, od kilku miesięcy pojawia się jedna odpowiedź: Batmanem! Nie wiem skąd, nie wiem jak, ale marzeń dziecięcych rujnować nie będę. Wręcz przeciwnie! Chociaż przez jakiś czas mój syn zostanie Batmanem, a ja będę się rozczulać nad jego radością z możliwości udawania latania. Jeśli się zastanawiacie, jak zrobić strój Batmana w wersji DIY, to spójrzcie, co udało się nam osiągnąć zaledwie w godzinę 🙂

Po pierwsze – koszulka

Jasne, można kupić gotową. Wszystko można kupić, ale wtedy odebrałabym sobie całą radość tworzenia! Wystarczy czarna koszulka plus kawałek żółtego filcu. Wykorzystałam jedną z miliona koszulek służbowych męża i wykrój Brindille & Twig, by stworzyć czarny basic z długim rękawem. Potem poszło z górki – wydrukowałam znak Batmana na zawykłej kartce papieru, wyciełam, odrysowałam na żóltym filcu.

Po przypięciu szpilkami, przefastrygowałam ręcznie cały znak, dopiero potem zrobiłam to maszynowo. W miejscu szczytu główki rękawa wszyłam małe guziki (do doczepienia peleryny, ale o tym za chwilę).

Po drugie – peleryna

Tu trzeba było trochę więcej logistyki. Jaki kształt, jak przymocować ją do dziecka, jak sprawić by miała skrzydła z możliwością lotu? W końcu postanowiłam, by zamiast prostokąta wykorzystać wycinek koła. Albo inaczej – klin. Lepiej będzie to widać na schemacie:

Jak to zrobić? Po kolei:
– obrzucamy krawędzie owerlockiem lub zygzakiem,
– obie krawędzie boczne oraz dół podkładamy na 3 razy, tak by zakryć szew owerlocka,
– górną krawędź zakładamy na 3 cm, tworzymy tunel (przy wybranym kształcie, gdy zrobimy tak szerokie założenie materiału, brzeg będzie trochę „za krótki” – bez problemu możemy naddać trochę materiału po prawej stronie),
– w tunel wciągamy gumkę, długości równej odległości między guzikami, przyszytymi do bluzki (mierzymy na płasko, kontrolujemy na modelu). Przyszywamy końce, dodając małe pęteli do zapięcia na guzikach.

Na koniec dodajemy gumki na ręce – na krawędziach bocznych odmierzamy długość rękawa i przyszywamy do brzegu peleryny. Dzięki temu uzyskamy efekt latania, a o to nam przecież chodzi!

Po trzecie – maska

Strój Batmana musi uzupełniać maska! Tu ułatwię Wam i sobie życie, i wrzucę gotowy szablon do pobrania w PDF. Wystarczy wydrukować, wyciąć i odrysować ołówkiem na czarnym papierze. Dziurki możemy zrobić zwykłym dziurkaczem biurowym, dodajemy gumkę i voila! 🙂

maska Batmana – kliknij i pobierz PDF

Moje dziecko, widoczne na zdjęciach, jest rozmiaru 92-98 i na takie proporcje przygotowałam Batmanowe odzienie. On zyskał trochę radości i przebranie na Dzień postaci z bajek, a ja możliwość wypicia ciepłej kawy. Każdy wygrywa! 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

10 Replies to “Jak zrobić strój Batmana? Instrukcja DIY + maska do pobrania”

  1. Super kostium !!! Myślę o uszyciu takiego dla synka do przedszkola na bal przebierańców. Mogę wiedzieć jakiego materiału użyć na pelerynę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *