Koci Piracki Pożeracz Piżam DIY – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia


DIY tutoriale / wtorek, 12 września, 2017

Pożeracz Piżam był chyba najdłużej ciągnącym się projektem blogowym – planowałam go kilka miesięcy, potem kilka tygodni wybierałam się po tkaniny, aż w końcu szycie przeciągało się w nieskończoność. A to uszy nie te, a to brak pomysłu na oczy, a to zamiast szyć biegałam po szpitalu z połamanym dzieckiem 🙂 O perypetiach losowych będzie kiedy indziej, dzisiaj będziemy szyć Kociego Pirackiego Pożeracza Piżam.

Krojenie

Zgodnie z zamieszczonym wykrojem, kroimy następujące części:
– część główna 2x (przód i tył) z podwójnie złożonego materiału,
– brzuch 1x z podwójnie złożonego materiału,
– łapki 4x z podwójnie złożonego materiału,
– koniec łapki 4x z podwójnie złożonego materiału,
– uszy 2x z podwójnie złożonego materiału,
– oczy i nos 1x,
– wnętrze paszczy, prostokąt o wymiarach 30×64 cm (bez zapasów na szwy).

*** Elementy, w których potrzebny jest zapas na szwy, mają narysowane podwójne krawędzie – linie te uwzględniają zapas 0,7 cm. Jeśli potrzebujesz, dodaj więcej zapasu na szwy.

Pamiętaj, że wykrój jest przygotowany tylko do użytku prywatnego – szanujmy nawzajem swoją pracę 🙂 Szablon jest w formacie PDF, wystarczy pobrać z OnetDysku i wydrukować.

pożeracz piżam, część 1

pożeracz piżam, część 2

pożeracz piżam, część 3

Dodatkowo potrzebujemy usztywnienia elementów, które będziemy naszywać jako aplikację: brzuch, oczy i nos. Podklejamy flizeliną w odpowiednim kolorze. Przygotowujemy zamek o długości 30 cm, najlepiej rozdzielczy – łatwiej będzie go potem wstawić.

Szycie

1. Zaczynamy od uszycia panelu przedniego. Można to zrobić na dwa sposoby: najpierw naszyć brzuch, oczy, nos i potem przeciąć panel w miejscu wszycia zamka lub odwrotnie – zacząć od rozcięcia, potem naszyć aplikacje. Powiem szczerze – nie wiem, który jest zgodny ze sztuką krwiecką 🙂 Ja wybrałam pierwszy, tak by na bieżąco kontrolować przebieg całego projektu.

Przypinamy szpilkami poszczególne elementy przodu i gęstym zygzakiem przyszywamy do panelu przedniego (nos i oko zrobiłam z dresówki, dlatego zamiast zygzaku wykorzystałam stębnówkę).

2. Rozcinamy panel na odpowiedniej wysokości i wstawiamy zamek.

Przypinamy szpilkami do prawej strony materiału, tak by brzeg zamka (ten bez ząbków) pokrywał się z brzegiem rozciętego panelu. Stębnujemy kilka milimetrów od ząbków, uważając by igła nie trafiła na szpilkę – z doświadczenia powiem Wam, że jest to czynnik, przez który moje igłowe zasoby maleją w zastraszającym tempie 🙂

Dodajemy wnętrze paszczy – krótszy brzeg układamy zgodnie z brzegiem panelu, prawymi stronami do środka.

Stębnujemy (w tej samej odległości, co wcześniejszy szew lub milimetr głębiej). Odwracamy na prawą stronę i dokładnie rozprasowujemy.

Powtarzamy dla drugiej strony, pamiętając, że wnętrze paszczy musi być ułożone względem panelu przedniego w taki sposób:

3. Łapki i uszy. Obie części łap łączymy ze sobą, rozprasowujemy. Składamy dwie identyczne wersje i zszywamy, pilnując by wcześniejsze szwy wypadły równo. Nacinamy łuki i odwracamy na drugą stronę.

Wypełniamy kulką silikonową. Powtarzamy jeszcze 3 razy.

Uszy zszywamy ze sobą, nacinamy zapasy szwów na łukach, odwracamy na prawą stronę. Rozprasowujemy.
*** Na późniejszych zdjęciach uszy są ciemne – doszłam do wniosku, że pasują bardziej 🙂

4. Gotowe uszy i łapki przypinamy do panelu przedniego i przyszywamy w odległości 2 mm od brzegu. Szpilkami stabilizujemy wnętrze paszczy w odpowiednim położeniu.

5. Panel przedni zszywamy z panelem tylnim (obie części ułożone prawymi stronami do środka). Na dole zostawiamy otwór na wywinięcie. Overlockiem lub zygzakiem obrębiamy brzegi materiału. Wypełniamy kulka silikonową i ręcznie zszywamy otwór.

6. Upiększamy Pożeracza – możemy dodać ciekawe guziki jako oczy, dorysować je mazakami do tkanin, przyszyć przepaskę z tasiemki lub sznurka bawełnianego, zrobić wąsy z kordonka lub tasiemki. Co nam tylko wyobraźnia podpowiada 🙂

Postanowiłam nadać mojej wersji Pożeracza Piżam trochę pazura i zrobić Kota Pirata. Projekt daje wiele możliwości – przy małej zmianie kształtu uszu, z kota możemy zrobić psa, a nawet królika! Myślałam też o krowie – gdyby tak dodać rogi i wykorzystać tkaninę w czarno białe łaty? Możliwości jest sporo 🙂

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

39 Replies to “Koci Piracki Pożeracz Piżam DIY – wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia”

  1. Bardzo się cieszę, że znalazłam Twój blog! Nawet nie wiesz jak bardzo. I że udostępniasz wykroje, to już w ogóle super wypas…

  2. Cudowny! Chciałam uszyć dziecku lecz dopiero raczkuje w szyciu na maszynie i…zatrzymałam się na zszyciu obu stron. Proszę mi napisać czy zszywała Pani wszystkie warstwy z wnętrzem czy tylko dwie przód i tył?

    1. Jeśli dobrze rozumiem – to ta pierwsza wersja. Generalnie najpierw przygotowujemy cały przód na gotowo, potem dopiero zszywamy go z tyłem 🙂

  3. Mój kot pirat już gotowy. Zmałpowałam i zapowiedziałam synkowi memu, że jak teraz nie będzie pidżamki na miejscu to go „wyrzuce” przez okno ( będzie spał na tarasie)?

  4. Wykorzystałam tutorial z prawdziwą przyjemnością i powstał nasz (mój i Szymonowy) Pożeracz Piżam – na razie próbujemy dojść do ładu z imieniem 😉 Diy czytelne, świetnie przygotowane, można szyć niemalże z zamkniętymi oczami. Jeden tylko drobiazg – kiedy zszywasz wewnętrzną kieszonkę ? Jakoś nie zauważyłam braku w opisie tej czynności i na koniec zostałam z mufką w środku 😉 Zszyłam więc już na końcu, bo szew jest niewidoczny, więc nie ma problemu, ale jako początkująca w dziedzinie szycia, zastanawiam się, kiedy byłby najlepszy moment na zszycie tej kieszonki na bokach 🙂 Poza tym 6 z wykrzyknikiem i koroną 🙂 Po sylwestrowych szaleństwach ruszam po tkaniny i będę szyć kolejnego – tym razem w niebieskościach i czerwieniach. Pierwszy powstał w dużej części z dzianiny i nie było łatwo, drugiego chcę uszyć z płótna, z niedużym dodatkiem filcu.
    Pozdrawiam i zapraszam na mój blog – tam niedługo pojawi się nasz Pożeracz 🙂
    http://www.usylwki.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *