Żyrafy do szafy! Wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia


DIY tutoriale / wtorek, 18 lipca, 2017

Pamiętacie dinozaura? Uszyty na specjalne życzenie Bunia, miał tylko jeden mankament. Mój syn się zdziwił, że ma tylko 2 nogi, przecież powinien mieć 4, jak on będzie chodził? Wtedy udało mi się wybrnąć z twarzą, ale już wiedziałam, że era zabawek 2D odeszła bezpowrotnie. Czas iść dalej i zacząć tworzyć w trójwymiarze!

Żyrafa jest na tyle uniwersalna, że może być prezentem zarówno dla trzylatka, jak i niemowlaka. Do tego jej urok osobisty powala niejednego gagatka – przetestowane na własnym dziecku! 🙂

Krojenie

Do uszycia żyrafy będziemy potrzebować wykroju, który możecie pobrać w formacie PDF (pamiętaj, że jest on przeznaczony tylko do celów prywatnych):

Żyrafa 1
Żyrafa 2
Żyrafa 3

Użyłam tkaniny bawełnianej oraz kawałków tasiemek i gumki – dobry sposób na posprzątanie zapasów 🙂 Kroimy według wykroju:
– część główna tułowia 2 razy,
– nogi 2 razy,
– stopy 4 razy,
– uszy 4 razy.

Szycie:

***Podana kolejność jest wynikiem zastosowania metody prób i błędów. W pierwszej wersji otwór na wywinięcie zostawiłam na brzuchu, jednak jest to na tyle strategiczne miejsce, że przy intensywnym użytkowaniu szew ręczny może się nieestetycznie rozchodzić. Lepiej otwór zostawić na wewnętrznym szwie jednej nogi – sprawdziłam 🙂 Do uszycia wystarczy nam najprostsza maszyna domowa, szyjemy dość gęsto ustawioną stębnówką (u mnie długość ściegu na poziomie 2).

1. Na początku zszywamy nogi, tak jak na zdjęciu:

2. Łączymy nogi z częściami głównymi. Układamy na jednej części głównej nogi i zszywamy:

Na jednej z nóg zostawiamy kilkucentymetrowy otwór do wywinięcia.

3. Przyszywamy stopy. Dobrze spinamy szpilkami, a jeśli mimo to nie wychodzi równo – spróbuj najpierw przestębnować ręcznie, potem na maszynie.

4. Na grzebiecie układamy tasiemki i spinamy szpilkami.

Przyszywamy blisko brzegu, tylko dla ustabilizowania całości:

5. Zszywamy ze sobą części główne:

Pamiętaj, by ponacinać zapasy szwów na łukach, m. in. między nogami, na głowie, pod pyskiem.

6. Wywracamy, rozprasowujemy, wypełniamy kulką silikonową i zszywamy otwór ręcznie ściegiem krytym.

7. Zszywamy ze sobą parę uszu i nacinamy zapasy szwów:

Ręcznie zszywamy ostatni brzeg ucha, nadmiar materiału chowając do środka.

Ściągamy lekko i przyszywamy ręcznie do głowy (miejsca wszycia można sobie zaznaczyć wcześniej kredą krawiecką, ołówkiem lub znikającym mazakiem do tkanin).

8. Oczy możemy zrobić na kilka sposobów: guziki (wersja dla trzylatków), wycięte kółka z filcu lub zwykłe supełki z nitki. Wybrałam opcję ostatnią, ponieważ żyrafowy odbiorca dopiero niedawno się urodził:

 

Teraz możemy z dumą spojrzeć na nasze dzieło! 🙂 Jako modyfikację, na grzbiecie można umieścić materiałową falbankę, tak jak w moim pierwowzorze:

Tak prezentuje się trójwymiarowa żyrafa, która stanowi część wyprawki Matiego – coś czuję, że jeszcze wiele żyraf przede mną! 🙂

 

Wszystkie moje wpisy powstają z zaangażowaniem i chęcią, dlatego jeśli spodobał Ci się ten post, byłoby mi niezmiernie miło gdybyś zostawił/a ślad swojej obecności w komentarzu lub udostępnił/a go innym, za co z góry dziękuję!

15 Replies to “Żyrafy do szafy! Wykrój do pobrania PDF + tutorial szycia”

  1. Mam pytanie o nogi, bo jak zostana wykrojone 2 razy to powstana dwie nogi, a jak zrobic zeby bylo 4 i jak to zszyc z czescia glowna??

    1. Wszystkie 4 nogi składają się z 2 części: wewnętrznej i zewnętrznej. Części wewnętrzne to te oddzielne – na jednym wykroju są dwie, jak skroimy dwa razy tą część będą 4. Podobnie z częściami zewnętrznymi- są ba wykroju części głównej, jest to jedna część. Na każdej są dwie nogi, jak skroimy dwa razy- dostaniemy 4. Mam nadzieję, że pomogłam 🙂

  2. Twoja żyrafa jest taka fajna, że postanowiłam ją uszyć 🙂 Jednak nie bardzo rozumiem część z nogami 🙁 jestem początkująca w szyciu, i tak pozszywałam, że po wywinięciu na brzuszku jest lewa strona i nie wiem co zrobiłam źle. Jakieś wskazówki?

  3. Zrobiłam żyrafę dla bratanicy na urodziny na podstawie tego wykroju. Z dwóch różnych łączonych materiałów. Wyszła całkiem nieźle. Mogę podesłać zdjęcia, jeśli chciałabym Pani zobaczyć. Pozdrawiam i dzięki za tutorial 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *