Jeden wykrój – 4 możliwości. O modyfikacjach gotowego szablonu


DIY tutoriale / sobota, 1 kwietnia, 2017

Obserwując fora szyciowe, co raz padają pytania o modelowanie gotowych form. Z drugiej strony: wymarzyłam sobie coś, skąd wziąć wykrój. A czasem naprawdę niewiele trzeba – wystarczy podstawowy szablon, na podstawie którego możemy otrzymać pożądany efekt.

Także dzisiaj będzie o tym, jak z jednego wykroju można uszyć 2 różne bluzy, sukienkę i lekki płaszczyk. W wersji dziecięcej, bo takie było akurat zapotrzebowanie, ale podstawowe zasady są uniwersalne, również w szyciu dla dorosłych.

Baza: wykrój na bluzę z kapturem z rękawem raglanowym, z bloga Brindille & Twing (polecam również wykrój na podstawowy t-shirt!)

1. Bluza z zamkiem bez kieszeni

Wystarczyło skroić przód z oddzielnych części, z zapasem na zamek (ok. 1,5 cm). Uszyłam  pod koniec ubiegłego lata, dopiero teraz jest w użytku i jeszcze trochę z niego nie wyjdzie 🙂

2. Bluza bez kaptura

Pojawiła się niedawno i wzbudziła trochę entuzjazmu, szczególnie u Bunia 🙂 Zamiast kaptura zrobiłam szerszą plisę ze skosu.

3. Sukienka

Powstała z okazji wyszywania resztek zapasów. Chciałam nadać jej linię A, dlatego poszerzyłam wykrój od wycięcia pach i zaokrągliłam dół. Zamiast kaptura – lamówka z tego samego materiału. Z racji, że szyłam z materiału nierozciągliwego, a wykrój dedykowany jest dla dzianin, w jednym ze szwów zostawiłam kilku centymetrowe pęknięcie, zapinane na guziczek. Dodatkowo kieszonka z przodu, bo czegoś mi jeszcze brakowało.

 

4. Płaszczyk

Tym razem kaptur się przydał 🙂 Z widocznych modyfikacji nastąpiło: z tyłu dodanie kontrafałdy, a z przodu zapasu na zapięcie na guziki, które jeszcze się nie wybrały 🙂 Wymodelowałam dół – przedłużyłam ok. 8 cm z tyłu, tworząc jedną płynną linię z krótszym przodem.

Jak widzicie – warto mieć sprawdzone, dobrze skonstruowane szablony, z których można wiele wyczarować. Oczywiście metodą prób i błędów, bo chociaż nie każde kombinowanie się udaje (możecie poczytać o tym tutaj), to jest naprawdę dobrą lekcją. Ogranicza nas tylko wyobraźnia!

6 Replies to “Jeden wykrój – 4 możliwości. O modyfikacjach gotowego szablonu”

  1. Zdolniacha jesteś! Kurczę, ja uszyję prawie wszystko, ale ubrania jakoś omijam szerokim łukiem, próbowałam uszyć dla córeczki prostą sukienkę, ale od kilku miesięcy leży rozbabrana bo coś mi nie wyszło przy szyi…

    1. Dziękuję, aż się zarumieniłam 🙂 A co do szycia ubrań – próbuj! Moje pierwsze ubraniowe stwory nie nadawały się do noszenia, naprawdę! 🙂

  2. Przepiękne rzeczy! Mam w planach uszyć taki płaszczyk, jednak mam tendencje do zaniżania rozmiarów i dodatków, zawsze coś mi się nie zgadza w obliczeniach. Byłabym wdzięczna za informację ile trzeba dodać centymetrów na taką kontrafałdę i przód. Jest dokładnie taki jak sobie wymarzyłam. Pozdrawiam!

    1. bardzo chciałabym Ci pomóc, ale nie mam już go u siebie, poszedł w ludzi 🙂 Niestety tu nie ma gotowych rozwiązań – najlepiej uszyć wersję próbną i wtedy ewentualnie skorygować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *