Kosz do łazienki i nie tylko do łazienki. DIY + tutorial dla początkujących


DIY tutoriale, szyciowe / niedziela, 25 września, 2016

Zostawiam Wam dziś pomysł na kosz. Kosz jak kosz, pomyślicie sobie, nic szczególnego. Ale jeśli wszystkie butelki płynów i innych specyfików przestają Ci się pałętać pod nogami, to jest to prawdziwy KOSZ. Do tego do zrobienia w godzinę, łącznie z mierzeniem, krojeniem i szyciem. A więc – let’s do it! 🙂

Krojenie

Mierzymy wielkość docelową kosza. U mnie było to podstawa 25×25 cm, wysokość 40 cm. Kroimy następujące części:

  • dno: kwadrat 27×27 cm (z zapasami na szwy) 2 razy z tkaniny, raz z owaty
  • boki: prostokąt 42×102 cm (z zapasami na szwy) 2 razy z tkaniny, raz z owaty,
  • lina na rączki – długość dopasowana do gotowego kosza.

Materiałowo mamy wielkie pole do popisu. Możemy wykorzystać jedną tkaninę, dwie, a nawet trzy lub cztery. Ważne, by materiał nie był zbyt cienki.

Dodatkowo przygotowałam usztywnienie dna – z resztki podkładu pod panele wycięłam kwadrat 25×25 cm – nie jest to konieczne, ale zdecydowanie poprawia efekt końcowy.

Szycie

Zaczynamy od pierwszej warstwy. Zszywamy krótszy bok prostokąta, zostawiając 1 cm od dołu.

Rozprasowujemy szew. Robimy nacinki, tak by łatwiej było nam wszyć dno. Zaznaczamy 4 punkty w równych odległościach, do których przypinamy rogi kwadratu.

Spinamy szpilkami dno, uważając my nie zrobić niepotrzebnych zakładek. Zszywamy i sprawdzamy – jeśli gdzieś zawinął się materiał, rozpruwamy kawałek szwu i poprawiamy.

Nacinki pomogą nam w zrobieniu ładnych narożników, musimy tyko uważać by nie były zbyt głębokie i widoczne po odwróceniu materiału na prawą stronę. Szew i brzegi materiału zabezpieczamy zygzakiem.

Podobnie szyjemy drugą część kosza, tutaj materiał szyjemy razem z owatą. W jednym ze szwów tuż przy dnie zostawiamy otwór na wywinięcie (znów nastąpiła zmiana warunków oświetlenia – to odpowiedź dla tych, którzy pytają jak znajduję czas na szycie). 🙂

Kiedy mamy gotowe i rozprasowane obie części, wkładamy jedną w drugą, prawymi stronami do siebie i spinamy szpilkami górny szew.

Zszywamy górną część kosza i wywracamy na prawą stronę.

Rozprasowujemy, składamy wszystko na gotowo, stębnujemy kilka cm od brzegu.

Dodajemy rączki – ustalamy ich położenie i w tym miejscu robimy dziurki na guzki. Przecinamy i przekładamy linę, zawiązując na końcach węzły.

I gotowe! 🙂 Chciałam zrobić zdjęcia całej łazienki, bo dużo się zmieniło od czasu kiedy rezydujemy na Jarzębinowej, ale aparat odmówiła posłuszeństwa zaraz po pierwszych zdjęciach kosza. Także bierzcie co dają 🙂

2 Replies to “Kosz do łazienki i nie tylko do łazienki. DIY + tutorial dla początkujących”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *