Wyprawka przedszkolna DIY, cz. II – bluza z raglanem, tutorial i wykrój do pobrania


DIY tutoriale / środa, 3 sierpnia, 2016

NIe mogę sobie wyobrazić jesieni bez ciepłej bluzy. Dzięki uprzejmości znajomej z Łodzi dostała mi się w ręce super dresówka, która będzie jeszcze wspomniana w kolejnej części wyprawki. Z pozostałej części powstała bluza z raglanem, okraszona porcją krokodyli.

Wykrój

Darmowy wykrój do pobrania wraz z bardzo przejrzystym tutorialem możecie ściągnąć ze strony: http://blog.brindilletwig.com/2014/10/free-hoodie-pattern/

Jest to wersja bez zamka, dlatego opowiem Wam jak z tego wybrnąć. Niestety będzie dziś bez zdjęć, albowiem te robione telefonem podczas nocnego szycia mają niewielką wartość estetyczną 🙂

Sycie

1. Przed szyciem podklejamy miejsce wszycia zamka paskami flizeliny. Warto to zrobić, by uniknąć rozciągnięcia materiału podczas wszywania zamka.

2. Zszywamy rękawy z przodem i tyłem bluzy. Spinamy obie warstwy kaptura prawymi stronami do siebie i zszywamy. Rozprasowujemy i jeśli mamy chęć – stębnujemy szwy. Zszywamy boki bluzy.

3. Przyszywamy kaptur do bluzy, ale uwaga – tylko wierzchnią (dresową) część.

4. Doszywamy ściągacze rękawów. Zszyte i zaprasowane na pół ściągacze spinamy z rękawami, układając je wewnątrz rękawa odwróconego na lewą stronę. Zszywamy, rozprasowujemy, możemy przestębnować.

5. Doszywamy ściągacz na dole. I tu też trochę iaczej niż w oryginale – zaprasowaną na pół plisę przyszywamy tylko pojedynczo, druga część zostaje wolna. Dzięki temu będziemy mieć miejsce na schowanie zamka.

6. Dochodzimy do głównego punktu programu, czyli wszycia zamka. Zaczynamy od przypięcia go szpilkami. Szczerze polecam – prawie za każdym razem dziwnym trafem obie strony mi się rozjeżdżają 🙂 Tak było i tym razem, wstępne spięcie pozwala na zniwelowanie ewentualnych różnic. Pamiętamy, by początek i koniec zamka schować w ściągaczu na dole i w odszyciu kaptura na górze. Wszywamy zamek. Ja mam swój sposób: najpierw tuż przy brzegu przeszywam zygzakiem, a potem już „na czysto” stębnówką. Jeśli ci nie wyjdzie za pierwszym razem, nie zniechęcaj się. Do zamków potrzeba praktyki 🙂 Odwracamy, rozprasowujemy.

7. Wykańczamy. Stębnujemy kaptur, obie strony przodu i ściągacz na dole. Ręcznie lub stębnówką przyszywamy wewnętrzną część kaptura.

Przymierzamy na szczęśliwym dziecku i ze spokojem czekamy na jesień. Mimo, że nie jest idealna w 100%, Buniowi się spodobała 🙂

   

3 Replies to “Wyprawka przedszkolna DIY, cz. II – bluza z raglanem, tutorial i wykrój do pobrania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *