Piżamowce dla dziecka – tutorial


DIY tutoriale / czwartek, Maj 14th, 2015

Parę dni temu, tak dla poprawienia nastroju, postanowiłam szybko coś uszyć przed wyjściem do pracy. Ostatnio mocno ubolewam, że ilość pacjentów przewyższa moje możliwości czasowe, ale wraz z nadejściem lata wszyscy czują się ozdrowieni, więc czekam. A w czasie czekania – spodnie piżamowce dla naszego przyszłego potomka. Mam niemały problem – jako że czekamy na dziecko w ośrodku adopcyjnym, nie do końca wiem jakie ubranka szyć, począwszy od płci, dokładnego wieku i rozmiaru, pory roku. Więc dla umilenia szyję na razie tak uniwersalne rzeczy, jak tylko się da.

Przepis na spodnie piżamowce, które tworzy się w niecałą godzinę:

1. Musimy mieć spodnie, które posłużą nam za wyznacznik formy. Składamy na pół, układamy na papierze i odrysowujemy kształt, dodając ok. 1 cm luzu. W tym modelu nie będziemy rozróżniać przodu i tyłu nogawki, jeżeli chodzi o wykrojenie kroku.

DSC_0091

2. Odrysowaną formę wycinamy i układamy na materiale, złożonym podwójnie. Wycinamy dodając zapasy na szwy i podłożenia 1cm. Tu zrobimy już zróżnicowanie przodu i tyłu naszych piżamowców. Przód spodenek jest wykrojony lekkim łukiem w dół, a tył w górę. Różnica między szczytem spodni przodu i tyłu wynosi ok. 2-3 cm.

DSC_0098 DSC_0102

3. Dla chętnych wycinamy kieszonkę i zaprasowyjemy zapasy na szwy. Przypinamy i przyszywamy stębnówką z tyłu spodni.

DSC_0109 DSC_0111

4. Zszywamy boki spodni oraz wewnętrzne części nogawek. Musimy pamiętać, by lekko ponacinać materiał w kroku, inaczej nam się będzie brzydko marszczył po wywróceniu na prawą stronę. Obrzucamy dodatkowo dół nogawek i górę spodenek (ja zawsze o tym zapominam i potem mam podwójną zabawę ze szpilkami 🙂 ).

DSC_0117

5. Przewracamy na prawą stronę i dokładnie rozprasowujemy wszystie szwy. Dodatkowo zaprasujemy sobie podłożenie nogawek na szerokość 1 cm. Przygotujemy też tunelik na gumkę w pasie na około 2 cm – jest to jednak zależne od tego, jaką szerokość gumy planujesz wszyć, moja miała 1 cm (w innym przypadku: szerokość gumy + 1 cm odłożenia na szew).

DSC_0120 DSC_0122

6. Stębnujemy podwójnie nogawki i pojedynczo górę piżamowców, pamiętając o zostawieniu kilku cm na wciągnięcie gumki. Z pomocą agrafki walczymy z wciągnięciem gumki (z tej czynności zawszę wychodzę z pokłuta i zdenerwowana), która ma długość talii naszego modela pomniejszona o 1-2 cm, w zależności od upodobań i rozciągliwości gumy.

DSC_0124

Zszywamy, rozprasowujemy i wysyłamy pięknie ubrane dziecko spać 🙂

Tak się prezentują moje piżamowce w wersji końcowej, uszyte z poszewki na poduszkę za 1 zł:

DSC_0125 DSC_0134 DSC_0130 DSC_0132

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *